Karina Ščuckytė

Publikuota žurnale Duok Leteną Nr. 1 (4).

Pagaliau parsivežėte savo šuniuką. Mielas pūkuotukas iš karto išsikovoja visų aplinkinių simpatijas. Apgraužti baldai kelia tik šypseną, o smagus lakstymas aplink priverčia apsalti širdį. Sunku suvokti, kokiu jis bus vos po metų. Gal nedideliu dekoratyviniu šunimi, kuris pastoviai džiugins jus savo draugija, gal užsispyrusiu terjeru, su kuriuo pamiršite liūdnas ir nuobodžias akimirkas, gal kompanionu ir gynėju aviganiu, kuriuo galėsite pasitikėti, o gal negrynaveisliu, bet geriausiu draugu, kuris visada su džiaugsmu pasitiks jus grįžtančius namo. Bet kuriuo atveju, aišku viena: jūs norite, kad jūsų šuo būtų išauklėtas, paklusnus ir savo elgesiu nekeltų jokių rūpesčiu.

Dažnai skambindami dėl dresūros šeimininkai klausia, ar jų 6 mėnesių – 1 metų šuo jau tinkamas dresūrai ir labia nustemba sužinoję, kad lankyti užsiėmimus galima jau su 3 mėnesių šuniuku, o pradėti mokslus namie- iškart parsivežus šuniuką. Vis dar gaji sovietų laikais paplitusi nuomonė, kad šunį galima pradėti dresuoti nuo 6 mėnesių ar net vėliau, iki tol šuniukas neva per mažas, tačiau pasikeitus požiūriui ir dresūros metodams turi keistis ir dresuojamų šunų amžius.

Naudojant naujausius atradimus dresūros ir šunų elgsenos srityje, populiarėjant dresūrai per teigiamą motyvaciją mes atsisakome bausmės baime grįsto paklusnumo ir siekiame geresnių rezultatų: greitesnio, tikslesnio ir malonesnio abiems pusėms komandų vykdymo. Dresūros pradmenys klojami smagaus žaidimo principu, kurį perpranta net 1,5 mėnesio šuniukai ir džiugiai atlieka tai, ko mes iš jų tikimės.

Vyresnį šunį dresuoti sunkiau

Pradedant vėliau, su 6 mėnesių ar net keleto metų amžiaus šunimis, pasitelkę kantrybę mes galime pasiekti puikių rezultatų, tačiau dresūra eisis kiek sunkiau: maždaug 6 mėnesių šunys pradeda bręsti, juos labiau nei anksčiau domina gentainiai, jie prasčiau koncentruojasi į maistą ar žaislą. Be to, kuo šuo vyresnis, tuo daugiau jau susiformavusių įpročių ir požiūrių jis turi, o juos pakeisti labia sunku. Galų gale, neretai šuniui augant šeimininkai daro tam tikrų klaidų, skatina netinkamą elgesį, toleruoja nepaklusnumą, o pratusiam prie to šuniui labia sunku suvokti, kodėl staiga viskas pasikeitė.

Dresūroje šuniukui motyvuoti dažniausiai naudojamas maistas, nes retas šuniukas atsisakys gardaus kąsnelio, juo paprasta parodyti, kokios elgsenos norime. Manipuliuodami kąsniuku rankoje, kita ranka kartais švelniai padedami šuniukai, mes galime lengvai ir greitai išmokyti visų pagrindinių paklusnumo komandų ir kartais vien tuo pasiekti gero paklusnumo net prie kitų šunų. Rečiau motyvacijai naudojamas mėgstamas šuniuko žaislas. Jis tinkamas labiau, jeigu šuniukas tarp skanėsto ir žaislo mieliau pasirenka žaidimą. Taip kiek sunkiau parodyti šuniukui norimą elgseną, galbūt dresūra eisis lėčiau, tačiau su žaisliuku taip pat galime pasiekti gerų rezultatų.

Vengti bausmių

Mokydami turėtume vengti bausmių, naudoti jas tik kai tai neišvengiama, pavyzdžiui šuo, jau puikiai mokantis komandą, visada vykdęs ją, nusprendžia, kad jam svarbiau nulėkti pas kitą šunį, nei klausyti šeimininko. Šiame etape jau galime priversti šunį klausyti, parodyti jam, kad klausyti ne tik smagu, bet ir būtina. Jokiu būdu negalime bausti šuns, kuris dar nėra pilnai išmokęs komandos. Taip pat turėtume nubausti šunį tinkamu būdu, stiprumu ir metu konkrečiai situacijai, kitu atveju galima sugriauti tarpusavio santykius su šunimi, prarasti pasitikėjimą, kurį atstatyti bus be galo sunku.

Pradėję dresuoti šuniuką kol jis dar mažas, palengvinsite savo darbą ir sutaupysite laiką bei pinigus už dresuotoja paslaugas. Jeigu anksčiau nesate dresavę šuns ir nežinote, nuo ko pradėti parsivežus šuniuką, galite apsilankyti dresūros užsiėmime arba individualiai pasikonsultuoti su dresuotoja dar prieš parsivežant šuniuką į namus. Pamatysite, nuo ko pradedama dresūra ir gausite vertingų patarimų. Taip pat galite paprašyti patarimo iš savo šuniuko veisėjų, dauguma mielai padės jums.