fbpx

Dresūros antkakliai: naudinga ar žiauru?

Internete reguliariai kyla diskusijos dėl tariamai “žiaurių” dresūros įrankių: griežto ir elektrinio antkaklio. Man tai primena išsireiškimą, kad ginklai žudo, ar naujausią paniką dėl žmones traiškančių BMW automobilių. Tarsi ginklas dėkle ar automobilis garaže savaime galėtų kam nors pakenkti… Tuo pačiu puikiai suprantu, kad su protingu dresūros įrankių naudojimu susidūręs retas žmogus. Tikrai reikia žinių ir bent trupučio supratimo, kurio aš šiandien ir tikiuosi suteikti. Kaip ginklas gali apsaugoti gyvybę arba ją atimti, priklausomai nuo žmogaus, į kurio rankas jis papuls, taip ir bet koks antkaklis gali tiek pakenkti šuniui, tiek ir palengvinti jo gyvenimą.

Nelaikau šunų šeimininkų idiotais, kuriems negalima patikėti pavadžio. Juk ir paprasčiausiu medžiaginiu antkakliu galima pasmaugti šunį… Tačiau kuo įrankis efektyvesnis, tuo jis paprastai ir pavojingesnis neteisingose rankose, jei naudojamas be suvokimo. Labai dažnai gatvėje tenka matyti pavadį tempiančius šunis su nekokybiškais griežtais antkakliais, uždėtais kaip karoliai. Tokie šeimininkai ne tik pasmerkia šunį visiškai betiksliam diskomfortui, bet ir neteisingu naudojimu sugadina tą įrankį tolimesnei dresūrai, net jei jie išmoktų juo naudotis.

Mažumai šunų dresūroje prireikia daugiau nei paprasto medžiaginio ar odinio antkaklio. Turime net Obedience varžybų prizininkę, kuriai nereikėjo griežtesnio įrankio. Stambiems ir “nagliems” šunims kartais naudojame griežtą antkaklį, prieš tai išmokius šeimininką tinkamai juo naudotis. O elektrinio antkaklio per 6 metus man prireikė vos dviems klientų šunims, ir tai labai trumpam laikotarpiui. Tikrai ne kiekvienam šuniui net galima naudoti tokius įrankius, tai priklauso nuo dresūros lygio, jautrumo, charakterio ir šeimininko sugebėjimų. Bet iš anksto jų bijoti taip pat neišmintinga. Su mokančio jais naudotis dresuotojo pagalba kai kurie šeimininkai pasiekia puikių rezultatų. Išsiauklėja visiškai paklusnų šunį, kuris jaučiasi laimingas klausydamas šeimininko.

Labai svarbi taisyklė – korekcijos negali būti naudojamos pradiniam mokymui, ir niekada šuo negali gauti vien korekcijas be paskatinimo pasitaisius. Visi čia aptariami antkakliai gali būti naudojami tik kai šuo jau puikiai supranta komandų reikšmę. Toliau detaliai papasakosiu apie kiekvieną populiarų dresūros įrankį, jo pliusus, minusus, ir pagrindines naudojimo taisykles. Kaip ir kiekvienas klientas dresūros aikštelėje, jūs taip pat galėsite spręsti, naudoti tam tikrą dresūros įrankį savo šuniui, ar ne.

Nori išmokti teisingai pasirinkti ir naudoti dresūros priemones? Registruokis asmeninėms treniruotėms!

Smaugiantis Antkaklis

Chrome-Chain-Show-Dog-Choke-Collar-1mm-HS16-big

Šio tipo antkakliai gali būti pagaminti iš įvairios medžiagos: metalinės grandinėlės, medžiaginės virvelės, ir net siauros odos. Visi antkakliai, kurie patempus tampa mažesni už šuns kaklo apimtį, priklauso šiai kategorijai.

Kažkada naudojęsi milžinišku populiarumu, ypač tarp Vokietijos dresuotojų, šiuo metu smaugiami antkakliai užtarnautai praranda savo pozicijas dresūroje. Šunų, naudojusių smaugiančius arba griežtus antkaklius, tyrimai parodė, kad būtent smaugiantys antkakliai kelia žalos trachėjai riziką. Iš dalies ši žala kyla dėl sudėtingo naudojimo.

checkcollar

Kad būtų efektyvus, antkaklis turėtų visada būti pačiam šuns kaklo viršuje, iš karto už ausų. Deja, kadangi smaugiantys antkakliai turi būti pakankamai laisvi, kad užsimauti per šuns galvą, jie amžinai slenka ir “tabaluoja” apatinėje kaklo dalyje, kur dėl raumenyno šuo nelabai jaučia antkaklio poveikį. Dalis šeimininkų, vietoje to, kad pataisytų padėtį, tampo šunį stipriau. Tai ir priveda prie liūdnų pasekmių… Taip pat reikia įsitikinti, ar antkaklis uždėtas teisinga puse, ką naujokams sunku pastebėti.

Dauguma dresuotojų jau atsisako tokių antkaklių dresūrai, tačiau jie gali būti naudingi kitokiai paskirčiai…

showchokeParodose šunys dažnai rodomi su specialia, labai plona, “paauksuota” ar “pasidabruota” smaugiančia grandinėle. Kadangi parodoje antkaklis turi kuo mažiau dengti šuns kaklą, ir kuo mažiau kristi į akis, tokia daili grandinėlė tampa geru pasirinkimu. Nors ir smaugianti, ji naudojama tik kelias minutes ringe, akylai stebint teisėjui. Šuo niekada nebūna iš tikrųjų smaugiamas, atitinkamai grandinėlė nedaro žalos.

Stambių narelių grandinėlė ir man pačiai patinka kaip kasdienis antkaklis, nes daug mažiau trina šuns plauką. Tačiau jeigu reikia prisegti pavadį, segu jį prie to žiedo, kuris nejuda ir nesmaugia šuns.

Griežtas Antkaklis

prong

Griežtas antkaklis gali būti efektyvia pagalba užtvirtinant išmoktas komandas, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Teisingai naudojant tokį antkaklį šuo pajaus diskomfortą vos timptelėjus pavadį, tad didelį ir aktyvų šunį galima išmokti valdyti ir neturint fizinės jėgos. Šie antkakliai taip pat turi keletą tipų, nuotraukoje pavaizduoti populiariausi. Jeigu jums prireikė tokio antkaklio, rinktis reiktų pagal šuns kailį. Nors ir atrodo “baisiau”, šie antkakliai saugesni nei smaugiantys, ir lengvesni naudoti. Tačiau tuo pačiu juos dažniausiai matau naudojamus visai neteisingai.

Nekokybiškas antkaklis ir jo naudojimo pasėkmė...

Nekokybiškas antkaklis, paliktas uždėtas ekstremaliai ilgai…

Lietuvoje turime ir didelę nekokybiškų antkaklių problemą. Kokybiško antkaklio “spygliukai” turi glotnius, užapvalintus ir visiškai neaštrius galus. Visas pasaulis labiausiai pasitiki Vokietijos gamintoju Herm Sprenger. “Kikoje” ar turguje pirktas antkaklis gali lengvai sužaloti šuns kaklą, net iki rimtų žaizdų… Nekokybiškų antkaklių naudojimas tikrai nerekomenduojamas.

Griežtas antkaklis nesukurtas nešioti visą parą. Jis turėtų būti uždedamas tik tam laikui, kai gali būti naudojamas. Pavyzdžiui, uždedamas prieš einant pasivaikščioti ir nuimamas grįžus namo. Ar bent nuimamas nakčiai. Paliekant ilgam laikui, nuo pastovaus kontakto su metalu gali prasidėti kontaktinis dermatitas. Lengvai gydoma, bet nemalonu.

Internete randamos foto su daug skylių šuns kakle paprastai atsiranda, kai augančiam šuniukui uždeda ir keliems mėnesiams palieka antkaklį… Šuniukui augant iki žaizdų įauga ir paprasti medžiaginiai antkakliai, ir petnešos… Tai ekstremali šuns nepriežiūra.

Neteisingai (per žemai) ir teisingai uždėtas antkaklis

Neteisingai (per žemai) ir teisingai uždėtas antkaklis

Taip pat labai svarbu teisingai uždėti tokį antkaklį. Jis turi būti iš karto už ausų, kaklo viršuje. Būtent dėl to naudojimui tinkami tik tie antkakliai, kurie atsisega, o ne užsideda per galvą. Kokybiški gan lengvai atsisega per narelius arba turi sagtį. Nuotraukoje, kur antkaklis uždėtas neteisingai, pavaizduotas nekokybiškas antkaklis, kuris parduodamas ir Lietuvoje. Stipriai užspausti “spygliukai” neleidžia jo atsegti, būtent dėl to jis per didelis ir kabo per žemai.

Dar vienas svarbus aspektas – šie antkakliai nėra skirti pastoviam nešiojimui. Negalima šuniui leisti tempti ant šio antkaklio. Tai ne tik žiauru, tačiau šuo pripranta prie pastovaus diskomforto ir nebereaguoja į antkaklį. Griežtas antkaklis gali būti naudojamas tam tikrame mokymo etape tik užsiimant su šuniu, pavadys turi įsitempti TIK korekcijos metu. Pradėti primygtinai rekomenduoju tik su patyrusio dresuotojo priežiūra, kuris ne tik patikrins, ar jūsų šuniui galima naudoti tokį antkaklį (labai jautrių ir bailių šunų elgesiui jis gali ir pakenkti), bet ir išmokys teisingai juo naudotis. Tai tikrai efektyvus įrankis, galintis gerokai palengvinanti šeimininko darbą.

Apynasris Halti

halti

Šis “dresūros įrankis” labai mėgstamas “tik pozityvių” dresuotojų, dažnai rekomenduojamas tempiantiems šunims kaip humaniška priemonė. Jis tikrai efektyvus, kadangi visiškai apriboja šuns galvos padėtį. Patempus šuo neturi kitos išeities, kaip pasukti savo galvą ir eiti ta kryptimi. Deja, kadangi įprastai naudojamas be mokymo, jis neišmoko šuns netempti. Net po ilgo laiko nuėmus apynasrį, šuo vėl temps.

Tarsi to būtų maža, dėl specifinės pavadžio fiksacijos, šuniui staigiai šokus į šoną (kas nutinka pamačius katę ar kitą šunį) kyla rimta kaklo traumos rizika, žala retesnė, bet daug stipresnė nei su smaugiančiu antkakliu. Smulkesnė problema – iki pūslių nutrinta nosis, kas nutinka gan dažnai. Apynasriui pakilus prie akių galima ir infekcija.

Antkaklis Nuo Lojimo

nb

Citrusinis ir elektrinis antkakliai nuo lojimo

Antkakliai nuo lojimo gali tapti išsigelbėjimu nuo namie lojančio šuns ir piktų kaimynų. Jie gali būti trijų rūšių: ultragarsiniai, citrusiniai ir elektriniai. Praktikoje ultragarsiniai antkakliai – nieko verti. Šunys sėkmingai juos ignoruoja. Kiti du tipai gali būti veiksmingi. Citrusiniai veikia purkšdami nemalonų skystį į šuns snukį kai jis loja, jie būna veiksmingi jautriems šunims. Elektriniai antkakliai veikia naudodami silpną elektros iškrovą šuniui lojant. Technologija panaši į medicininius elektrostimuliacijos (TENS) aparatus žmonėms, naudojamus nuo skausmo. Jeigu jau nuspręsite pasinaudoti tokiu antkakliu, labai svarbu pasirinkti kokybišką. Kadangi jie veikia savaime, kažkam užstrigus gali gerokai išgąsdinti šunį ir net sukelti elgesio problemas.

Kokybiški elektriniai antkakliai turi keletą (dažnai 6-7) stiprumo lygių. Jų kaina – apie 100eur. Šuniui sulojus panaudojamas žemiausias, sulojus vėl per 30  sekundžių aukštesnis, taip vis einant iki aukščiausio. Ilgiau patylėjus vėl pradeda nuo žemiausio. Arba lygį nustato šeimininkas. Svarbu, kad antkaklis neturėtų garso signalo, kitaip šuo nemalonius pojūčius susies su juo, o ne savo lojimu. Prieš naudojant rekomenduojama konsultacija su dresuotoju, kuris įvertins ar tokia priemonė tiks jūsų šuns charakteriui.

Elektrinis dresūros antkaklis

ecollar

Elektrinis antkaklis – labai nevienareikšmiška dresūros priemonė net tarp dresuotojų. Profesionalo rankose šis įrankis daro stebuklus, tačiau pas naujokus ne ką rečiau sukelia begalę problemų. Įprastai rinkinį sudaro įkroviklis, pultelis ir antkaklis su gavėju. Pultelis ir gavėjas gali būti įvairių formų, pultelis su LED ekranu arba be. Yra net sugalvotas mygtukas ant piršto žiedo, naudojamas vietoj pultelio. Kokybiški antkakliai turi iki 127 reguliuojamų lygių, nuo nejaučiamo iki tikrai nemalonaus. Kai tik atsirado, šie antkakliai buvo naudojami gan aukštu lygiu kad sukelti šuniui labai stiprią, neigiamą korekciją, pvz. bėgant paskui mašiną, katę ir pan. Sistema buvo tokia: neklausai – tau bus labai nemalonu – tas blogas jausmas išsijungs tik kai tu paklusi. Tai jau retai naudojama metodika.

Šiandien profesionalūs dresuotojai – sportininkai kaip tik naudoja elektrinį antkaklį ir šuns aktyvinimui – labai žemais lygiais (vos jaučiamais šuniui) ir trumpais impulsais. Toks naudojimas reikalauja ne tik daug žinių ir patirties, bet ir šuns pajautimo. Tai jau artima menui. Aš esu už elektrinio antkaklio naudojimą profesionaliose rankose, ir pati jį naudoju savo šunims, tačiau nemanau kad jis turėtų būti parduodamas visiškai laisvai ir naudojamas savarankiškai be žinių ir patirties.

Rinkoje taip pat daug pigių, nekokybiškų antkaklių. Kokybiškas antkaklis kainuoja nuo 200eur ir turi daug švelniai keičiamų lygių. Visi kokybiški antkakliai turi ir vibracijos funkciją, kai vietoj elektros impulso šuo jaučia gavėjo vibraciją. Būtent ši funkcija neretai naudojama kurčių šunų dresūrai duoti komandai, kai šuo nusisukęs nuo šeimininko. Pavyzdžiui, trumpa vibracija gali reikšti sėdėt, o ilga – pas mane. Šio įrankio naudojimo pasekmės ypatingai priklauso nuo žmogaus, kurio rankose atsiduria pultelis. Mano nuomone, kad naudoti šį antkaklį, šuo jau turi tvirtai mokėti komandas, šeimininkas turi domėtis šia sritimi ir šalia turėti dresuotoją, kuris puikiai įvaldęs tokio antkaklio naudojimą.

Reikia pagalbos su šuns elgsena ar paklusnumu? Kreipkitės ir visada jums padėsime!

Pabaigai pristatau jums trumpą filmuką, kuriame dėmesio pratimus demonstruoja elektrinio antkaklio meistras – dresuotojas iš Belgijos Bart Bellon. Jo šuo Thor dresuotas naudojant ir elektrinį antkaklį, o mes matome labai linksmą, laimingą ir aktyvų šunį, kuris mėgaujasi dresūra. Tai yra meistriškumas.

 

8 Comments

 1. Sveiki 35-40kg šunį norime atpratinti lIstt į gelinus ir lipt ant stiklinių durų. Kokias priemones su nuoroda patartumėt naudot? AČIŪ 868695392

  • karinna

   sausio 19, 2020 at 12:51 pm

   Sveiki, pradžiai rekomenduoju mokyti naudojant pavadėlį ir skanėstus. Kad būtų galima patarti kažką plačiau, reiktų žinoti daugiau. Ką jau dėl to darėte, ar visada stebite šunį kai jis kieme, kiek žinių turite apie šunų dresūrą.
   Mes neprekiaujame dresūros antkakliais, tik mokome kaip teisingai jais naudotis.

 2. Turiu problema su palaidu šunimi,vos tik atsegamas pavadėlis laukuose šuo pasidaro ir kurčias ir aklas ir neturintis šeimininko ,nieko nebeklauso

  • karinna

   balandžio 14, 2020 at 2:14 pm

   Ar šuo žino komandą Pas mane, ar puikiai grįžta būdamas su pavadėliu? Jeigu taip, išeitys dvi. Tvirtinti paklusnumą paleidžiant tik su ilgu pavadėliu, su laiku po truputį jį trumpinant. Arba su profesionalo pagalba įvesti elektrinį antkaklį.
   Mes turime dresūros su apgyvendinimu kursą, kuris tikrai su tuo padėtų.

 3. Sveiki, praeitais metais atklydo haskis, kuri priglaudeme nes seimininkai beatsirado. Suniui treji metai. Haskis labai pyksta ant kitu sunu, kas sudaro problemu vedziojant. Ar imanoma dresuojant pakeisti elgasi su kitais sunimis?
  Aciu

  • karinna

   gegužės 7, 2020 at 3:53 pm

   Sveiki. Elgseną pakeisti tikrai įmanoma, bet tam reikia nemažai darbo. Geriausiu visų draugu jis dal ir netaps, bet nustoti pulti tikrai gali. Reiktų pradėti nuo elgsenos korekcijos konsultacijos.

 4. Sveiki, turime 5 metu jorksyra – mergyte ir vedant i lauka 4 kartus per diena, ji nuolat loja ir puola ant visu. Ka siulytumete daryti? Suniukas mazas apie 4 kg, bandem deti ansnuki, bet nusiima…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.